AndreaMosaic - en to fr translation catalogue (459 entries)

en:  'Parquet' will place Portrait and Landscape tiles near each other. 'Mixed' will use rows of Landscape tiles together with rows of Portrait tiles.
fr: ‘Parquet’ place cote à cote des images au format horizontal et au format vertical. ‘Mixte’ mélange rangées au format horizontal et rangées au format vertical.

en:  'Standard'/'Portrait' creates wall/brick style mosaic.
fr:  Standard/Vertical crée une simple grille ou une découpe façon mur de briques.

en:  (%0.*fL %0.*fP)
fr:  (%0.*fH %0.*fV)

en:  (%ld rows)
fr:  (%ld rangées)

en:  Click here for more info.
fr: Cliquer pour plus d'informations.

en:  For VideoMosaics you should have many short video clips with relative static frames.
fr: Pour une Mosaïque Vidéo il est souhaitable d’avoir des clips courts au contenu variant peu.

en:  Frames
fr:  Images

en:  If you set this parameter then other two Height parameters are updated automatically.
fr: Le fait de définir ce paramètres mettra automatiquement à jours les deux autres paramètres de hauteur.

en:  If you set this parameter then other two Width parameters are updated automatically.
fr: Le fait de définir ce paramètres mettra automatiquement à jours les deux autres paramètres de largeur.

en:  Mosaic# %d/%d
fr:  Mosaïque # %d/%d

en:  Pixels Width
fr:  Pixels de Large

en:  Please select a different Pattern or support AndreaMosaic to receive the Bonus Pack which includes the extra Patterns.
fr: Sélectionnez un autre motif, ou obtenez le Bonus Pack qui comprend les motifs additionnels en apportant votre support à AndreaMosaic.

en:  Please support AndreaMosaic to remove the limit.
fr: Supprimez cette limite par un support à AndreaMosaic.

en:  RGB Value
fr:  Valeurs RGB

en:  Text Report.txt
fr:  Rapport Texte.txt

en:  This is %d times more than the size of a good digital camera, and it allows for a printing size of %s/%s at very high resolution (300 PPI) or %s/%s at good resolution (150 PPI). Please support AndreaMosaic to get the Professional version allowing you to create mosaics up to %s and VideoMosaics up to %s
fr: C'est %d fois la taille produite par un appareil numérique, et cela permet l'impression de %s/%s en haute résolution (300 PPI) ou %s/%s a une bonne résolution (150 PPI). Merci d'apporter votre support à AndreaMosaic afin d'obtenir cette version professionnelle qui vous permettra de créer des mosaïques photos jusqu'à %s et Vidéo jusqu'a %s.

en:  This version is limited to a maximum tile count of %s in a single mosaic and %s in your Tile Images List. Please support AndreaMosaic to get the Professional version allowing you to create mosaics made of %s from a List of %s.
fr:  Cette version est limitée à un maximum de %s carreaux et une Archive de %s images. Merci d'apporter votre support à AndreaMosaic pour obtenir la version Professionnelle vous permettant de créer des Mosaïques de %s a partir d'une Liste de %s.

en:  Tile List.txt
fr:  Liste Images.txt

en:  Tiles Minimum
fr:  Carreaux mini

en:  Web Page.html
fr:  Page Web.html

en:  times
fr:  fois

en: %ld Landscape images
fr: %ld images Horizontales

en: %ld Landscape videoclips
fr: %ld Clips vidéo horizontaux

en: %ld Portrait images
fr: %ld images Verticales

en: %ld Portrait videoclips
fr: %ld Clips vidéo verticaux

en: %ld unique tiles
fr: %ld carreaux uniques

en: %s (Full Size %dx%d)
fr: %s (Taille %dx%d)

en: &Create Mosaic
fr: &Création  Mosaïque

en: (Select an Image with the + Button or Drag&&Drop here your Photo)
fr: (Sélectionner une image avec le bouton + ou faire glisser votre image ici)

en: (Select an Image with the + Button)
fr: (Sélectionner une image avec le bouton +)

en: (Use Directory of Input Image)
fr: (Répertoire de l'image de référence)

en: . Remember to Save the Images List!
fr: . Penser à Sauver la Liste d'Images!

en: . The Images List line shows the number of 'Landscape' + 'Portrait/Rotated' images/video clips available in the Tile Images List. If there are 'Portrait' images then you must activate the Tile Variation 'Rotated 90°' or use the Pattern 'Parquet'/'Mixed' else those images will not be used.
fr: . La ligne Liste d'Images donne le nombre d’images au format ‘Horizontal’ + le nombre au format ‘Vertical’ disponibles dans la Liste. Si il y a des images au format ‘Vertical’, pour que ces images soit utilisées, vous devez soit activer la rotation à 90 degrés, soit utiliser le mode ‘parquet’.

en: About
fr: A Propos de

en: Add Folder
fr: Ajouter Répertoire

en: Adding Tile#: %d of %d
fr: Ajout du carreau#: %d of %d

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: All Images (this list is populated after you Save the List)
fr: Images (Cette liste est remplie après que la Liste a été sauvée)

en: All Parameters are correct :-)
fr: Tous les Paramètres sont corrects :-)

en: Allocated Memory when building the final Mosaic (in megabytes). Use a lower value if you get an Out of memory error message.
fr: Allocation mémoire (mégaoctets) pour la création finale de la mosaïque. Réduire cette valeur si vous obtenez un message d’erreur Mémoire insuffisante.

en: Analysis of Image...
fr: Analyse de l'Image...

en: Analyze Frame#
fr: Analyse Image#

en: Analyzing Main Image...
fr: Analyse de l'image de référence...

en: Analyzing Mosaic Tile#: %d of %d
fr: Anlyse du carreau #: %d of %d

en: AndreaMosaic Tile Images List
fr: Liste d'images pour carreaux

en: AndreaMosaic is a tool to create Photographic Mosaic images. Read the Tutorial to learn how to get the best results. Free Mosaics are available at my wallpaper web site
fr: AndreaMosaic est un outil de création de Photo-Mosaique. Lisez le manuel attentivement afin d’apprendre comment obtenir les meilleurs résultats possibles. Des Mosaïques gratuites sont disponibles sur

en: AndreaMosaic use Open Source components from other authors, special thanks to those authors. Visit this page for more information:
fr: AndreaMosaic utilise des composants ‘Open Source’ d’autres auteurs que je remercie vivement. Consulter cette page pour plus d’informations.

en: Are you sure that you want to create splitted pieces with such a size?
fr: Etes vous sur de vouloir créer des subdivisons de cette taille?

en: Are you sure you want to use the Black & White process to compare Images?
fr: Êtes-vous sur de vouloir utiliser le procédé Noir & Blanc pour la comparaison d’images ?

en: Are you sure you want to use the Color process to compare Images? Note that you must Analyze the images again.
fr: Êtes-vous sur de vouloir utiliser le procédé Noir & Blanc pour la comparaison d’images ? Vous devez alors refaire l'Analyse des images.

en: Artist
fr: Artiste

en: Auto Save
fr: Sauvegarde auto

en: Automatic
fr: Automatique

en: Average Quality
fr: Moyenne Qualité

en: Balanced Quality
fr: Equilibré

en: Best Quality
fr: Meilleure qualité

en: Black
fr: Noir

en: Black && White:
fr: Noir  && Blanc:

en: Blue
fr: Bleu

en: Blue Priority
fr: Priorité Bleu

en: Border Size: %s
fr: Epaisseur Contour: %s

en: Build Preview...
fr: Prévisualisation...

en: Building Images List...
fr: Création de la liste d’Images...

en: Building Images List... Completed
fr: Création de la liste d’Images... Terminée

en: Building Mosaic Tiles...
fr: Subdivision en carreaux...

en: Calculating Mosaic Information...
fr: Calcul des informations de la Mosaïque...

en: Calculating Tile Distance...
fr: Calcul de la distance des carreaux...

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change the Tile Size. The maximum size is %lu Tiles.
fr: Modifier la Taille des carreaux. Version limitée à  %lu Carreaux.

en: Click to display the Tile Images window, allowing you to create/load/update the list of images to use as tiles for the mosaic.
fr: Ouvre la fenêtre de sélection des Images pour les Carreaux ou vous pouvez Créer/Charger/Mettre à jour une Liste contenant les  images à utiliser pour la création de votre Mosaïque

en: Color Change Priority:
fr: Modification de Couleur:

en: Color Change:
fr: Modif Couleur:

en: Color:
fr: Couleur:

en: Completed %.2f%%, Time %s,
fr: Complet à %.2f%%, Temps %s,

en: Completed %ld Mosaic! | Completed %ld Mosaics!
fr[0]: %ld Mosaïque de calculée !
fr[1]: %ld Mosaïques de calculées !

en: Count:
fr: Comte:

en: Create MaskFile...
fr: Creation  du Fichier Masque...

en: Create Mosaic
fr: Création Mosaïque

en: Create a Maskfile:
fr: Création du Fichier Masque:

en: Create a NEW subdirectory
fr: NOUVEAU sous Répertoire

en: Create a subdirectory
fr: Créer un Sous Répertoire

en: Creating Mosaic...
fr: Creation  de la Mosaïque...

en: Custom Tile Variants
fr: Variantes de carreaux perso

en: DSLR Tiles (3:2)
fr: Carreaux DSLR (3:2)

en: Default Frame Rate
fr: Fréquence par défaut

en: Default Frames
fr: Nombre d'Images

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Default factory value
fr: Défaut système

en: Do not create subdirectories
fr: Pas de Sous Répertoire

en: Do you want to continue?
fr: Voulez vous continuer ?

en: Do you want to save the Mosaic in Black&White?
fr: Voulez vous sauver la Mosaïque en Noir & Blanc?

en: Don't use consecutive:
fr: Limitation d'images consécutives:

en: Drag here from Windows Explorer the Image that you want to use as the source for your Mosaic. You can also use the + button. You can add multiple images to create multiple mosaics in one step.
fr: Faites glisser les images pour lesquelles vous désirez créer une Mosaïque de leur répertoire d’origine dans cette fenêtre. Vous pouvez aussi utiliser le bouton +. Vous pouvez ajouter plusieurs images pour la création de plusieurs Mosaïque.

en: Duplicate spacing:
fr: Espacement:

en: English Language by Andrea Denzler.
fr: Traduction en français par Hugues.

en: Error while reading the Images List!
fr: Erreur de chargement de la Liste d'Images!

en: Exclude Folders (These folders contain images that will never be used)
fr: Répertoires Exclus (sélection en faisant glisser ou avec Ajouter Répertoire)

en: Extract
fr: Extraire

en: Extract Frames from Video/Movie
fr: Extraction à partir de Vidéo ...

en: Extract Image#
fr: Extraire image#

en: Extract Tiles from Video...
fr: Extraction à partir de Vidéo ...

en: Extract Video
fr: Extraire Vidéo

en: Extract VideoTile# %d/%d (Frame# %d->%d)...
fr: Extraire image vidéo# %d/%d (Frame# %d->%d)...

en: Extracted %d Video Clips.
fr: Extraction de %d  Vidéo Clips.

en: FRAMES
fr: IMAGES

en: Faster
fr: Rapide

en: File Format:
fr: Format de Fichier:

en: File Prefix:
fr: Préfixe:

en: Final Mosaic: %s = %s
fr: Taille Mosaïque: %s = %s

en: First Frame
fr: 1 ère Image

en: First:
fr: Première:

en: Flip Vertically
fr: Miroir Vertical

en: Folder
fr: Répertoire

en: Folder List:
fr: Répertoires:

en: Frame Selection
fr: Images sélectionnées

en: Frame Size/Position
fr: Taille / Position Image

en: Frame# %d
fr:  Images# %d

en: Frames
fr:  Images

en: Frames/Sec.
fr:  Images/Sec.

en: Freeing Memory
fr: Libération Mémoire

en: Freeing Memory (Stopping...)
fr: Libération Mémoire (arrêt…)

en: Good Detail Quality
fr: Détail Moyen

en: Good Quality
fr: Bonne qualité

en: Good Tile Quality
fr: Priorité Carreaux Moyenne

en: Gray
fr: Gris

en: Green
fr: Vert

en: Green Priority
fr: Priorité Vert

en: Height
fr: Hauteur

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Here you will find technical details about the mosaic that will be created. You can change the unit of measure for a view that suits your need such as '=feet, "=inch, m=meter, MP=megapixel, KP=kilopixel, GP=gigapixel. Note that 1 gigapixel = 1000 megapixel and 1 kilopixel = 1000 pixel
fr: Vous trouverez ici les détails techniques de la Mosaïque. Vous pouvez choisir l’unité de votre choix '=pied, "=pouce, m=mètre , MP=megapixel, KP=kilopixel, GP=gigapixel. Notez que 1 gigapixel = 1000 megapixel et 1 kilopixel = 1000 pixel

en: High Detail
fr: Détail Haut

en: High Detail Quality
fr: Détail Haut

en: High Quality
fr: Haute qualité

en: High Quality will produce a better mosaic but is sometimes slower and require more memory. 
    Custom Tile Variants is based on High Quality and it allows you to specify your own tile variations for a specific image. For example if you have 3 very similar images and you don't want them placed near each other or you want to use only one image out of it's available variations. Before building the Tile Images List place the three images in a common directory and use this naming convention (note the 3 underscores as a separator between FilePrefix and FileSuffix): 
    FilePrefix___FileSuffix.jpg 
    For example: Sunflower___top.jpg, Sunflower___left.jpg and Sunflower___cropped.jpg 
    You can use any name for FilePrefix and FileSuffix, what matters is that the first part (Directory+FilePrefix) must be the same. 
    Faster is an older algorithm
fr: Haute qualité génère une meilleure mosaïque, mais peut être plus lent et demander plus de mémoire. 
    Variantes de Carreaux Perso est basée sur Haute qualité et vous permet de spécifier vos propres variantes pour une image donnée. Si par exemple vous avez une série de 3 images similaires à ne pas placer les unes à coté des autres, ou vous désirez n’utiliser qu’une seule de ces variantes. Avant de créer l’Archive de carreaux, utiliser la convention de nom suivante pour ces images (note : les 3 _ séparent PréfixeFichier et SuffixeFichier): 
    PréfixeFichier___SuffixeFichier.jpg 
    Par exemple: Tournesol___dessus.jpg, Tournesol___gauche.jpg, Tournesol___recadré.jpg 
    Vous pouvez utiliser n'importe quel nom pour PréfixeFichier et SuffixeFichier mais la première partie (Répertoire + PréfixeFichier) doit être la même. 
    Rapide est un ancien algorithme

en: High Tile Quality
fr: Priorité Carreaux Haute

en: I suggest to allow the Tile Duplication
fr: Il est suggéré d’utiliser la Duplication de Carreaux

en: I suggest to enable Tile Rotation 90° or select a Pattern with both Landscape and Portrait tiles, for example Parquet/Mixed
fr: Il est suggéré d’utiliser la rotation à 90 °  ou de sélectionner un motif contenant des carreaux au format horizontal et vertical tel que Parquet

en: I suggest to reduce the Duplicate Spacing
fr: Il est suggéré de réduire l’espacement des duplications

en: If Yes then the Video Clips will be extracted and saved in a separate folder. Usually static Video Tiles aren't very interesting.
fr: Si oui les clips Vidéo seront extraits et sauvés dans un dossier séparé. Les Clips statiques sont normalement sans intérêt.

en: If Yes then the list of used Tiles will be loaded from the special file with suffix 'Tile List.txt'. This feature is enabled when selecting the 'Faster' Processing.
fr: Si oui, la liste des carreaux à utiliser sera lue à partir du fichier au suffixe 'Liste Images.txt'. Cette fonctionnalité est disponible dans le mode de Calcul ‘Rapide’

en: If Yes then the list of used Tiles will be saved in the special file with suffix 'Tile List.txt'. This feature is enabled when selecting the 'Faster' Processing.
fr: Si oui, la liste des carreaux à utiliser sera sauvée dans le  fichier au suffixe 'Liste Images.txt'. Cette fonctionnalité est disponible dans le mode de Calcul ‘Rapide’

en: If a VideoMosaic has a length of 100 frames then the Reverse Loop means that the first 50 frames of the VideoMosaic play each VideoTile from frame 1 to 50. The last 50 frames of the VideoMosaic play each VideoTile from frame 50 to frame 1. So that the overall VideoMosaic can be played in an endless loop. If the length of a VideoTile is shorter, for example 30 frames then in a 100 frames VideoMosaic it would play:
     VideoMosaic Frame#: 1...30 ... 31...60 ... 61...80 ... 81...100
     VideoTile Frame#  : 1...30 ... 30...1  ...  1...20 ... 20...1
     Options:
      'ALL' - all videotiles will be played forward/backward (default).
      'NECESSARY' - only VideoTiles shorter than the VideoMosaic will be played forward/backwards. The other videotiles will loop only forward.
      'NONE' - all VideoTiles will be played only forward.
fr: Si une Mosaïque Vidéo fait 100 images de long, Boucle avant arrière signifie que les 50 premières images sont les images 1 à  50 des différents clips vidéo, puis les 50 dernières images joue ces mêmes images en sens inverse, permettant à  la Mosaïque de jouer indéfiniment sans rupture. Si la longueur d’un clip Vidéo est plus courte que ces 50 images alors la séquence pour ce clip serait:
     # Image Mosaïque: 1...30 ... 31...60 ... 61...80 ... 81...100
     # Image carreau   : 1...30 ... 30...1  ...  1...20 ... 20...1
     Options:
      'ALL' - Tous les carreaux sont joués avant/arrière.
      'NECESSARY' - Seuls les Carreaux plus courts que la Mosaïque Vidéo seront joués avant/arrière,
      'NONE' - Tous les Carreaux Vidéo seront joués en avant seulement.

en: If enabled then a MaskFile based on the current settings will be created. With a Photo Editor you can modify this file. Then specify 'MaskFile' for the Mosaic Size parameter in the main screen. The MaskFile feature is limited to about 400 Megapixels.
fr: Génère la création d’un Fichier Masque base sure les paramètres courants. Vous pouvez ensuit éditer ce fichier avec un programme de retouche d’images. Sélectionner ensuite l’option ‘Fichier Masque’ dans le paramètre de taille Mosaïque. L’option Fichier masque est limite a environ 400 Megapixels.

en: If selected then the Original Tile is used, normally this option is always selected.
fr: Si sélectionnée les Carreaux d’Origines sont utilisés. Cette option est active par défaut.

en: If selected then the Tiles can be Mirrored Vertically. This will raise the quality of the mosaic because you have more tiles, but some Tiles will look upside down.
fr: Si sélectionnée les carreaux peuvent être symétrisé verticalement. Cette option améliore la qualité de la Mosaïque car elle génère plus d’images pour la création des carreaux, mais certaines images seront à l'envers.

en: If selected then the Tiles can be Mirrored. This will raise the quality of the mosaic because you have more tiles but the text on the tiles will look weird / mirrored.
fr: Si sélectionnée les carreaux peuvent être symétrisé horizontalement (miroir) . Cette option améliore la qualité de la Mosaïque car elle génère plus d’images pour la création des carreaux, mais si les images inversées contienne du texte, il sera à l'envers.

en: If selected then the Tiles can be rotated Left or Right (+90 or -90 degrees). Use AndreaMosaic Square version (tiles with square aspect ratio) to double the amount of available variations. This will raise the quality of the mosaic because you have more tiles, but they will look rotated.
fr: Si sélectionnée les carreaux peuvent être pivotés de + ou - 90 degrés. Avec la version AndreaMosaic Square (carrés) vous doublez le nombre d’images disponibles. Cette option améliore la qualité de la Mosaïque car elle génère plus d’images pour la création des carreaux, mais certaines seront pivotées.

en: If selected then the Tiles can be rotated by 180 degrees. This will raise the quality of the mosaic because you will have more tiles, but some will look upside down.
fr: Si sélectionnée les carreaux peuvent être pivotés de 180 degrés. Cette option améliore la qualité de la Mosaïque car elle génère plus d’images pour la création des carreaux, mais certaines seront à l'envers.

en: If selected then the advanced settings are also saved into the settings else the default values will be used when loading the settings.
fr: Sauvegarde des paramètres avancés dans le jeu de paramètres. Sinon les paramètres avancés par défaut seront utilisés avec les paramètres généraux.

en: If selected then the currently loaded Tile List will be saved into the settings.
fr: Sauvegarde de la liste d’images dans le jeu de paramètres.

en: If your mosaic does not use any video clips then the Video Mosaic will have this frame rate.
fr: Si votre Mosaïque Vidéo n’utilise aucun clip Vidéo elle utilserra cette fréquence.

en: If your mosaic does not use any video clips then the Video Mosaic will have this number of frames.
fr: Si votre Mosaïque Vidéo n’utilise aucun clip Vidéo elle aura une durée égale à ce nombre d’images.

en: Image Compare
fr: Comparaison d'Image

en: Image Compare:
fr: Comparaison d'Image:

en: Image Detail:
fr: Détail Image:

en: Images List:
fr: Liste d'Images:

en: Include Folders (Populate using Drag&Drop or Add Folder button)
fr: Répertoires Inclus (sélection en faisant glisser ou avec Ajouter Répertoire)

en: Initializing Mosaic...
fr: Initialisation Mosaïque...

en: Insert Split Parameters
fr: Paramètres de subdivision

en: Inserting %ld required Images into the mosaic...
fr: Insertion de %ld images requises dans la Mosaïque...

en: JPEG Images
fr:  Images JPEG

en: Landscape
fr: Horizontal

en: Last Frame
fr: Dernière

en: Last Mosaic
fr: Dernière Mosaïque

en: Last:
fr: Dernière:

en: Left:
fr: Gauche:

en: Letter/A4
fr: Lettre/A4

en: List:
fr: Liste:

en: Load Default Values
fr: Lire valeurs par défaut

en: Load/Save Settings:
fr: Lire/Sauver paramètres :

en: Loading Image...
fr: Ouverture Image...

en: Loading Mask Image...
fr: Chargement du Masque...

en: Location of the Tile Images List:
fr: Emplacement de la Liste d'Images:

en: Love all and enjoy :)
fr: Tous mes Vœux et amusez vous bien :)

en: Low Detail
fr: Détail Bas

en: Low Quality
fr: Basse qualité

en: MByte
fr: MOct

en: Main Image to reproduce as a Mosaic:
fr: Image à reproduire par la Mosaïque :

en: Main Image: %s
fr: Image de référence : %s

en: MaskFile
fr: Fichier Masque

en: Maxium Detail
fr: Détail Maximum

en: Medium Detail
fr: Détail Moyen

en: Memory Block
fr: Bloc mémoire

en: Minimum Static
fr: Minimum statique

en: Mirror
fr: Miroir

en: Mixed
fr: Mixte

en: More Options
fr: Options

en: Mosaic | Mosaics
fr[0]: Mosaïque
fr[1]: Mosaïques

en: Mosaic Created.
fr: Mosaïque Créée.

en: Mosaic Directory:
fr: Répertoire de la Mosaïque:

en: Mosaic Filename:
fr: Nom de la Mosaïque:

en: Mosaic Folder
fr: Répertoire Mosaïque

en: Mosaic Image
fr: Image de Référence

en: Mosaic Information:
fr: Informations Mosaïque:

en: Mosaic Max Size: %s
fr: Taille Mosaïque Maxi: %s

en: Mosaic Parameters
fr: Paramètres de la Mosaïque

en: Mosaic Preview
fr: Prévisualisation de la Mosaïque

en: Mosaic Processing:
fr: Calcul de la Mosaïque:

en: Mosaic Resolution:
fr: Résolution:

en: Mosaic Size
fr: Taille Mosaïque:

en: Mosaic Size:
fr: Taille Mosaïque:

en: Mosaic Subdirectory:
fr: Sous Répertoire de la Mosaïque:

en: Mosaic Web/HTML Page:
fr: Mosaïque en page Web/HTML:

en: Mosaic completed! Do you want to open the destination folder?
fr: Mosaïque terminée ! Voulez vous ouvrir le répertoire de l’image ?

en: Mosaic in: %s
fr: Mosaïque sous: %s

en: Movie Tiles (16:9)
fr: Carreaux Film (16:9)

en: My Images List
fr: Ma Liste d’Images

en: New List
fr: Nouvelle Liste

en: No Border
fr: Pas de Contour

en: No Detail
fr: Pas de Détail

en: No Frames
fr: Aucune

en: No Images are loaded. Please add a Folder to the Folder List
fr: Aucune Images sélectionnées. Merci d’ajouter un répertoire a la liste des répertoires Inclus

en: No Web Page
fr: Pas de page Web

en: Not all applications are able to read JPEG files with a width/height over 30,000 pixels.
fr: Certains programmes ne peuvent pas lire les images JPEG d’une hauteur ou largeur supérieure à 30,000 pixels.

en: Not all pictures in your Tile List will be used
fr: Toutes vos images ne seront pas utilisées

en: Not all tiles in your Mosaic will be filled
fr: La Mosaïque contiendra des carreaux noirs

en: Number of Splits:
fr: Nbre de Subdivisions:

en: Open List...
fr: Ouvrir Liste

en: Open an existing List or create a new one using New List + Add Folder button.
fr: Ouvrir une Liste existante ou en créer une nouvelle avec Nouvelle Liste + Ajouter Répertoire

en: Original
fr: Aucune

en: Original Tile
fr: Original

en: Out Of Memory while allocating an Image made of %ldx%ld Pixels
fr: Manque de mémoire pendant l'allocation d'une image de %ldx%ld Pixels

en: Output Options
fr: Options

en: Output Parameters
fr: Paramètres de sortie

en: Overwrite existing Mosaic
fr: Même Nom (remplace l'ancien)

en: Parallel Execution of some tasks in AndreaMosaic:
     0  - Detect automatically the number of CPU's
     1  - Use a single process only (no parallel execution).
     >0 - Use that number of processes / Parallel Execution.
     -1 - Replace this value with the detected number of CPU's.
fr: Exécution parallèle de certaines tâches :
     0  - Détection du nombre de processeurs
     1  - Utilisation d’un seul processeur
     >0 - Utilisation du nombre spécifié de processeurs
     -1 - Afficher la valeur du nombre de processeurs détectés.

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Pattern:
fr: Motif:

en: Photograph | Photographs
fr[0]: Photo
fr[1]: Photos

en: Photomosaic
fr: Photomosaïque

en: Please Add First a Folder to the Include/Video Folder List using Add Folder button!
fr: Ajoutez un premier Répertoire à la liste Répertoires Inclus avec le bouton Ajouter Répertoire !

en: Please add an Image using the + button or drag it here from Windows Explorer
fr: Ajouter une Image avec le bouton + ou la faire glisser dans la fenêtre.

en: Please add at least one Folder to the Folder List below using Drag&Drop or the Add Folder button. Then press the Save List button.
fr: Ajouter au moins un Répertoire à la liste ci-dessous en le faisant glisser ou avec Ajouter . Puis  cliquez le bouton Sauver Liste.

en: Please add at least one Folder to the Folder List below using the Add Folder button. Then press the Save List button.
fr: Ajouter au moins un Répertoire à la liste ci-dessous en le faisant glisser ou avec Ajouter . Puis  cliquez le bouton Sauver Liste.

en: Please add folders containing JPG Images!
fr: Ajouter des Répertoires contenant des images JPG!

en: Please enable the Split Mosaic feature or Save the Mosaic in PPM/RAW format to avoid this limit.
fr: Sélectionner Subdiviser Mosaïque ou bien sauvegarder au format PPM/RAW pour éviter cette limite.

en: Please insert a valid value for the parameter
fr: Insérer une valeur appropriée pour le paramètre

en: Please insert valid values for the Split Size in Pixels. Valid values between 10 and 1,000,000 pixel.
fr: Entrez les valeurs définissant la subdivision en Pixels. Valeurs entre 10 et 1,000,000 pixels.

en: Please load a Tile List before selecting one of the automatic Mosaic Settings
fr: Sélectionner une Liste de carreaux avant de sélectionner un jeu de paramètres automatique.

en: Please load or create a Tile Images List. This List will be used to build the Mosaic.
fr: Charger ou créer une liste d’images pour permettre à la mosaïque de déterminer les carreaux.

en: Please select a Folder containing JPG images:
fr: Ajouter des Répertoires contenant des images JPG:

en: Please select a Folder containing Videos:
fr: Ajouter des Répertoires contenant des Vidéos:

en: Please select a Folder where the Mosaic should be saved:
fr: Sélectionner le dossier ou sauver la Mosaïque :

en: Please select a MaskFile (JPG file) to use as the template for the Mosaic. See the user manual on how to use a MaskFile
fr: Sélectionner un Fichier Masque (fichier JPG) a utiliser comme matrice pour la Mosaïque. Voir le manuel pour la façon d’utiliser un Masque

en: Please select a Tile Type or the Tutorial for more information.
fr: Choisir un format de carreau ou le Tutorial pour plus d’informations.

en: Please specify all the parameters
fr: Merci de spécifier tous les paramètres

en: Please write questions/comments in the Forum (click here)
fr: Merci de poser vos questions/commentaires dans le Forum (cliquer ici)

en: Portrait
fr: Vertical

en: Priority
fr: Priorité

en: Process Count
fr: Nombres de tâches

en: Process Priority. If you want AndreaMosaic to run in the background then use a value of LOWEST/IDLE.
fr: Priorité des tâches. Utiliser LOWEST/IDLE pour mettre AndreaMosaic en tâche de fond.

en: Processes
fr: Tâches

en: Professional
fr: Professionnel

en: Progress Bar
fr: Bar de Progression

en: Purple
fr: Violet

en: Quality:
fr: Qualité:

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Frame
fr: Aléatoire

en: Ready
fr: Prêt

en: Rectangle Tiles (4:3)
fr: Carreaux Rectangles (4:3)

en: Red
fr: Rouge

en: Red Priority
fr: Priorité Rouge

en: Reduce Resolution or Mosaic Size. The maximum for a VideoMosaic is %lu MegaPixels.
fr: Réduire la résolution ou la Taille de la Mosaïque. Version limitée à %lu MegaPixels.

en: Reduce Resolution or Mosaic Size. The maximum size is %s.
fr: Réduire la résolution ou la Taille de la Mosaïque. Version limitée à %s.

en: Remove Selected
fr: Supprimer Répertoire

en: Replace the default values with the current Advanced Settings.
fr: Etablir les valeurs courantes comme valeurs par défaut

en: Required Folders (These folders contain images to use ALWAYS)
fr: Répertoires Requis (sélection en faisant glisser ou avec Ajouter Répertoire)

en: Resolution: %.0lf PPI
fr: Résolution: %.0lf PPI

en: Reverse Loop
fr: Boucle avant arrière

en: Rotated 180°
fr: Rotation 180°

en: Rotated 90°
fr: Rotation 90°

en: Sample Frame
fr:  Images

en: Save Default Values
fr: Sauver les valeurs par défaut

en: Save List
fr: Sauver

en: Save List As...
fr: Sauver Liste Sous...

en: Save Settings
fr: Sauver Paramètres

en: Save a new Mosaic
fr: Nouveau Nom

en: Save as:
fr: Sauver sous:

en: Saving Mosaic...
fr: Sauvegarde de la Mosaïque...

en: Saving Report
fr: Sauvegarde du Rapport

en: Saving Split Image #%d/%d: %dx%d...
fr: Sauvegarde le la subdivison #%d/%d: %dx%d...

en: Saving...
fr: Sauvegarde...

en: Select the folder you want to configure/modifiy. You need to add at least one folder in the Include/Video Folder List
fr: Sélectionner le répertoire à configurer/modifier. La liste Répertoires Inclus doit contenir au moins un répertoire

en: Select this option if you want to create a Black&White Mosaic without the necessity to convert all your Tiles and original photo into Black&White images. This option will produce a better mosaic than converting the final color mosaic into a grayscale image.
fr: Sélectionner cette option pour créer une Mosaïque Noir et Blanc sans avoir à convertir vos images en noir et blanc. Cette option produit une meilleure Mosaïque que si vous vous contentez de convertir la Mosaïque couleur en noir et Blanc.

en: Select your prefered language:
fr: Sélectionnez la langue de votre choix:

en: Sequential
fr: Séquentiel

en: Set the Advanced Settings to the default values.
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Show Advanced Settings
fr: Afficher les paramètres avancés

en: Show Rectangle
fr: Voir Cadre

en: Show ToolTips:
fr: Afficher les Bulles d'aide:

en: Shows an (ugly) Mosaic Preview at low quality. Values No or Yes.
fr: Affiche une pré visualisation (ébauche) de la mosaïque avant le calcul final.

en: Size Parameters:
fr: Paramètres de Taille:

en: Size in pixels:
fr: Taille en pixels:

en: Size in tiles:
fr: Taille en carreaux:

en: Size:
fr: Taille:

en: Special Thanks to all the supporters! Thank You! Thank You! Thank You!
fr: Merci à tous mes Supporter ! Merci ! Merci ! Merci !

en: Specify how each tile is modified to make a better Mosaic. 'High Detail' will produce a better mosaic but worse tiles. 'High Quality' will produce better tiles. The modification amount is choosen in the main Window
fr: Spécifie le type de modification des couleurs appliquée aux carreaux. Priorité Carreaux modifie la couleur de chaque carreau globalement. Priorité détails modifie la couleur du carreau en fonction du détail de l’image de référence, ce qui donne une mosaïque plus ressemblante, mais dénature un peu les carreaux individuels. Choisir la combinaison voulue.

en: Specify how many tiles are in every column of a splitted image.
fr: Spécifier la taille de chaque subdivision par le nombre de carreaux présent dans chaque colonne de celle ci

en: Specify how many tiles are in every row of a splitted image.
fr: Spécifier la taille de chaque subdivision par le nombre de carreau présent dans chaque rangée de celle ci.

en: Specify how many times you can repeat an image from the Tile Images List. If your List has few images then it is necessary/wise to allow tile duplication, or else you will get holes in your mosaic. For a custom maximum count replace nnn with any value.
fr: Défini combien de fois une même image peut être répétée. Si votre archive a peu d’images il est alors bénéfique de permettre cette duplication. Sans elle la mosaïque risque de contenir des carreaux noirs.

en: Specify how much detail is needed for the mosaic. The best choice is Automatic. Specify a higher detail only if you have several thousand Images in the Tile Images List.
fr: Précise le niveau de détail requis pour la Mosaïque. Le choix conseillé est Automatique. Ne choisir un niveau supérieur que si vous disposez de plusieurs milliers d’images dans votre liste d’images.

en: Specify how much you allow to modify each Tile in order to make the mosaic look better. Higher values will give you a better mosaic but the single tiles will lhave some fake colors. For a custom modification replace nn with any value. See the More Options Window to specify how the modification is applied
fr: Détermine le niveau de correction de couleur de chaque carreau pour le rapprocher de l’image de référence. Plus la valeur est élevée plus la Mosaïque est ressemblante, mais moins les carreaux sont fidèles à leur image d’origine. Voir aussi la fenêtre Options pour la façon de gérer la correction couleur

en: Specify how the Mosaic Image is split into Tiles.
fr: Détermine la façon de découper l’image en carreaux.

en: Specify how to compare the Images. The various options will produce different mosaics.
fr: Spécifie le type de mise en correspondance avec l’image de référence.

en: Specify if you want a Deep Zoom Composer project to publish on the web using Microsoft Deep Zoom Composer and Silverlight Technology
fr: Génère un Projet DeepZoom Composer permettant de publier la Mosaïque sur le Web au Format DeepZoom Silverlight de Microsoft.

en: Specify if you want a Text Report with the details of the created mosaic
fr: Génère un rapport au format txt avec les détails de création de la Mosaïque

en: Specify if you want a Web Page file that you can publish. For a custom size replace 'nnnn' with the size of the mosaic to publish.
fr: Génère une page Web de la Mosaïque à la taille spécifiée dans 'nnnn'.

en: Specify if you want to save your Mosaic always with the same name (overwriting an optional existing mosaic) or if you want to always create a new file.
fr: Spécifie si vous voulez toujours utiliser le même nom (écrase l’ancienne Mosaïque), ou créer un nouveau fichier

en: Specify if you want to show the ToolTips suggesting how to use AndreaMosaic
fr: Active les Bulles d’Aides dans l’interface d’AndreaMosaic

en: Specify if you want to split the final mosaic in pieces. Before saving the mosaic you will be asked for the splitting parameters
fr: Subdivision de la Mosaïque en une série d’images. Au moment du calcul, le programme vous demandera de spécifier le nombre de subdivisions

en: Specify if your Mosaic should be saved into a (new) subdirectory of the Mosaic Directory. This option is required if you want to create a Deep Zoom Composer project.
fr: Spécifie si la Mosaïque doit être sauvée dans un sous répertoire. Cette option est requise avec la création d’un projet DeepZoom Composer

en: Specify in how many columns you want to split the mosaic.
fr: Spécifier en combien de colonnes vous désirez subdiviser la Mosaïque.

en: Specify in how many rows you want to split the mosaic.
fr: Spécifier en combien de rangées vous désirez subdiviser la Mosaïque.

en: Specify the File Format of the saved Mosaic: BMP or JPEG.
fr: Spécifie le Format de Fichier de la Mosaïque: BMP ou JPEG.

en: Specify the Height in pixel of every splitted image.
fr: Spécifier la hauteur de chaque subdivision en pixels.

en: Specify the Width in pixel of every splitted image.
fr: Spécifier la largeur de chaque subdivision en pixels.

en: Specify the color of the border around every tile.
fr: Spécifier un contour pour vos carreaux.

en: Specify the maximum size of your Mosaic. You can use one of the listed options or set your custom size by replacing nnnn with any value. You can specify the maximum Width and Height separately, e.g. 30x40" or 50x40cm. All common units are available: pixel/PX, feet/', inch/", meter/m/cm/mm, tiles, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP. The maximum size of this version of AndreaMosaic is %s for Photo Mosaics and %s for VideoMosaics.
fr: Spécifier la taille maximum de votre Mosaïque. Vous pouvez utiliser une des options listées ou donner votre taille personnelle en remplaçant nnnn par n’importe quelle valeur. Vous pouvez spécifier séparément la Largeur et la Hauteur maxi, ex 30x40" ou 50x40cm. Toutes les unités courantes sont disponibles : pixel/PX, pied/', pouce/", mètre/m/cm/mm, carreaux, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP. La taille maximum pour cette version d’AndreaMosaic est de %s pour les Mosaïques photos et  %s pour les Mosaïque Vidéo

en: Specify the minimum distance between two duplicated images for a better mosaic look. A minimum distance of at least 3 tiles is suggested. Higher values will produce a mosaic with a higher variety of images but will reduce also the overal mosaic quality and you risk to get holes if your Tile Images List contains too few tiles. For a custom distance replace nnn with any value.
fr: Détermine la distance minimum entre deux duplications d’image. Il est conseillé d’utiliser au moins 3. Une valeur plus élevée produit une meilleure diversification d’images, mais peu réduire la qualité de la mosaïque ou générer des carreaux noirs si votre Liste ne contient pas assez d’images. Entrez une valeur perso en remplaçant nnn par la valeur de votre choix.

en: Specify the resolution of your Mosaic. This is necessary to calculate the number of pixels you need for the size in inch/cm/feet/meter. For very big mosaics, over 10 feet / 3 meters, you may use a value around 150 PPI or less, for smaller mosaics you can use 300 PPI for a very high quality print. For a custom resolution replace 'nnn' with any value. Note that 1 PPI is assumed to be 6 DPI for common inkjet printers. If you specify the Mosaic/Tile Size in Pixels then this parameter will tell you how big your mosaic will be if printed
fr: Spécifier la résolution de votre Mosaïque. Ceci permet de calculer le nombre de pixels correspondant à la taille en pouce/cm/pied/mètre. Pour les grandes Mosaïques, au-delà de 10 pied / 3 mètres, vous pouvez utiliser une valeur de l’ordre de 150 PPI ou moins. Pour les Mosaïques plus petites et une impression de haute qualité, utilisez 300 PPI. Pour une résolution perso, remplacer ‘nnn’ par la valeur de votre choix. Notez que 1 PPI correspond à environ 6 DPI pour une imprimante à jet d’encre. Si vous spécifiez la taille de la Mosaïque ou des Carreaux en Pixels, alors ce paramètre vous donnera la taille physique de la Mosaïque une fois imprimée à cette résolution.

en: Specify the size of each tile. a minimum size of 0.5 inch / 1.5 cm or a total Tile count of 500..2000 tiles is suggested . You can also specify the number of tiles for each row. For a custom size replace nnn with any value. All common units are available: pixel/PX, feet/', inch/", meter/m/cm/mm, tiles, tiles x row, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP
fr: Spécifier la taille de chaque carreau. Suggestion d’un minimum de 0.5 pouce / 1.5 cm ou un nombre total de 500 à 2000 carreaux. Il est aussi possible de donner le nombre carreaux par rangée. Pour une valeur perso, remplacer nnn par la valeur de votre choix. Toutes les unités courantes sont disponibles :pixel/PX, pied/', pouce/", mètre/m/cm/mm, carreaux, carreaux x row, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP

en: Specify the size of the border around every tile. For a custom size replace 'nnnn' with any value. All common units are available: pixel/PX, feet,inch/", meter/m/cm/mm, tiles, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP
fr: Spécifier l’épaisseur du contour pour vos carreaux ('nnnn' pour une valeur de votre choix), avec l’unité de votre choix : pixel/PX, pied,pouce/", mètre/m/cm/mm, tiles, megapixel/MP, gigapixel/GP, kilopixel/KP

en: Specify the unit of measure to use when showing the mosaic information.
fr: Spécifie l’unité à utiliser pour l’affichage des informations de la Mosaïque.

en: Specify this parameter only if your tiles are frames extracted from a movie, and to avoid for two similar frames to be placed near each other. If two frames have a similar filename (based on the filename order) then they are supposed to be similar. For a custom value replace 'nnnn' with the value you want. With this algorithm the tiles are never duplicated and two 'similar' frames will stay at a minimum tile distance specified in the main window.
fr: A n’utiliser que si vos images on été extraites d’un film, afin d’éviter que des images similaires ne se retrouvent à coté les unes des autres. Les images séparées par le chiffre indiqué sont considérées comme étant les mêmes. Utiliser ‘nnnn’ pour un nombre de votre choix. Deux images considérées similaires seront séparées au minimum par la valeur d'espacement spécifiée dans la fenêtre principale

en: Specify where your Mosaics should be saved. By default into the same directory of your Input Image
fr: Spécifie ou la Mosaïque sera sauvée. Par défaut le répertoire de l’image de référence

en: Split Mosaic:
fr: Subdiviser la Mosaïque :

en: Split Size
fr: Subdiviser la Mosaïque :

en: Square
fr: Carré

en: Square Tiles (1:1)
fr: Carreaux Carrés (1:1)

en: Static Video Threshold
fr: Seuil de vidéo statique

en: Static Videos
fr: Vidéo statique

en: Status:
fr: Statut:

en: Stop the Mosaic's
fr: Arrêt  Mosaïque

en: Stopped!
fr: Arrêté !

en: Stopping...
fr: Annulation...

en: Stronger
fr: Plus Forte

en: Text Report File:
fr: Rapport Texte:

en: Thank You
fr: Merci

en: The BMP format doesn't support files over 2 Gigabytes (over 500 megapixels).
fr: Le format BMP ne supporte pas les fichiers de plus de 2 Gigaoctet (au delà de 500 megapixels).

en: The Codec used when compressing/encoding a Video Clip. It is used when creating the VideoMosaic or extracting VideoTiles from a Video. It is the case-sensitive FourCC Code (4 characters). If you want to compress your video I may suggest the XVID codec: 'XVID' else leave the default value of '0' for a faster/uncompressed video (you can compress it later with a Video Editing tool).
fr: Codec utilisé pour la compression d’un clip vidéo. Il est utilisé pour la création de la Mosaïque Vidéo, ou l’extraction des carreaux Vidéo. Il s’agit du code FourrCC (4 caractères) du codec choisi. On suggère XVID, sinon laisser cette valeur à ‘0’ pour une Vidéo sans compression, plus rapide, mais donnant un fichier plus large pouvant être comprimé par la suite.

en: The First/Last Frame values must be between 0 and %ld
fr: Le Premier/Dernier numéro d'image doit être entre 0 et %ld

en: The Maximum number of Frames for each extracted Video Tile.
fr: Nombre maximum d’images pour chaque extraction de Carreau Vidéo.

en: The Minimum number of Frames for each extracted Video Tile.
fr: Nombre minimum d’images pour chaque extraction de Carreau Vidéo.

en: The Priority of the three Color Channels Red, Green and Blue. Change these values to give more weight to Red, Green or Blue. If for example you want to take into account the sensitivity of the human eye then try Red=30, Green=59 and Blue=11.
fr: Priorité des trois canaux Rouge, Vert, Bleu. Modifier ces valeurs pour donner plus d’importance au Rouge, Vert ou Bleu. La sensibilité de l’œil humain correspond à Rouge=30, Vert=59 et Bleu=11

en: The extraction will create NEW subdirectories called FRAMES001, FRAMES002.
fr: L’extraction créera de nouveaux sous répertoire nommés FRAMES001, FRAMES002.

en: The value Left+Width (%ld+%ld pixels) must not exceed the Video Width of %ld pixels
fr: Gauche + Largeur (%ld+%ld pixels) doit être inferieur à la Largeur Vidéo (%ld pixels)

en: The value Top+Height (%ld+%ld pixels) must not exceed the Video Height of %ld pixels
fr: Haut+Hauteur (%ld+%ld pixels) doit être inferieur à la Hauteur Vidéo (%ld pixels)

en: The white rectangle shows the part of the frame that will be extracted. Modify Top/Left/Size values and press the button Show Rectangle to update that rectangle.
fr: Le Cadre blanc représente l’image extraite. Modifier les valeurs Haut/Gauche/Taille et cliquer Voir Cadre pour le mettre a jour.

en: There is a Mosaic process running. Do you want to stop it?
fr: Calcul de Mosaïque en cours. Voulez vous le stopper ?

en: There is a Video Extraction Process running. Do you want to stop it?
fr: Extraction Vidéo en cours. Voulez vous la stopper ?

en: There is an Analyze Process running. Do you want to stop it?
fr: Analyse en cours. Voulez vous l’arrêter ?

en: This button will allow you to Save all the current Mosaic settings (including the Tile List) to a specfied Name. You can then load the saved Settings from the Settings List.
fr: Ce bouton permet de sauvegarder tous les paramètres de la Mosaïque (y compris la liste de carreaux) sous un nom particulier. Vous pouvez ensuite réutiliser ce jeu de paramètres en le chargeant à partir de la liste.

en: This button will create your Mosaic
fr: Lance la création de votre Mosaique

en: This button will open the User Manual. If you receive an error message then please be sure to have a PDF Viewer installed on your system. You can download the Adobe PDF Reader <a href="%s"><font color=#0000FF>here</font></a>
fr: Ouvre le Manuel Utilisateur. Si vous recevez un message d’erreur, assurez vous d’avoir un Lecteur de fichier PDF installé sur votre ordinateur. Vous pouvez télécharger le lecteur PDF d’Adobe ici <a href="%s"><font color=#0000FF>here</font></a>

en: This button will remove the currently selected Settings Name shown in the Settings List.
fr: Bouton à utiliser pour supprimer un jeu de paramètres de la liste.

en: This button will show you a window with some information about this version of AndreaMosaic
fr: Affiche les informations concernant cette version d’AndreaMosaic

en: This file was created using a different version of AndreaMosaic
fr: Ce fichier a été créé avec une version différente d’AndreaMosaic

en: This is a preview of your Mosaic Image and how it will be splitted into tiles. To add an image use the + button or drag an image (JPG format) from the Windows Explorer to this area
fr: Prévisualisation de votre image et de la façon dont elle sera découpée en Carreaux. Pour ajouter une image (au format JPG) utiliser le bouton + ou faite la glisser dans cette fenêtre

en: This is the Frame Rate of the final video. By default it will be the most used frame rate of your video clips. The Frame Rate of the VideoMosaic can be an absolute value or a value relative to the Frame Rate of the VideoTiles used in the Mosaic multiplied an optional number. For example 'FREQ' means that if the Frame Rate will be the most frequent Frame Rate analyzing all used VideoTiles. 'MIN'/'MAX' is the lowest/highest Frame Rate of all VideoTiles in the Mosaic.
fr: Fréquence Vidéo de la séquence finale. Par default il s’agit de la fréquence la plus rependue dans les Clips utilisés. Cette valeur peut être absolue, ou relative aux fréquences des clips utilisés. Par exemple, ‘FREQ’ représente la fréquence la plus répandue. ‘MIN/MAX’ représente la fréquence la plus petite ou la plus grande de tous les Carreaux Vidéo.

en: This is the Progress Bar. It shows you graphically when the mosaic creation is complete
fr: Bar de Progression. Vous permet de suivre la progression du calcul

en: This is the first time you are running AndreaMosaic Professional. You will be asked for the registration file that you should have received with the program. This file will then be copied automatically into the installation folder of AndreaMosaic. Note that if you want to run AndreaMosaic in traveller's mode, you only need to copy the entire installation folder onto your Pen Drive. No registration or installation will be required
fr: C’est la première fois que vous utilisez AndreaMosaic professionnel. Le fichier de registration que vous avez normalement reçu avec le programme va vous être demandé. Ce fichier sera ensuite copié dans le répertoire d’installation. Si vous désirez utiliser AndreaMosaic en mode Voyage, vous devez simplement copier la totalité du répertoire d’installation sur votre clef USB. Aucune registration ou installation n’est nécessaire

en: This is the folder where the final mosaic will be saved. When the Mosaic is completed just click on the link to open it with Windows Explorer. If you activated mosaic splitting in the More Options window then the files will be named 'Mosaic01x01.jpg, Mosaic01x02.jpg, etc. If you activated the Text Report / Web Page then you will also have the 'TextReport.txt'/'Web Page.html' files. If you activated the Deep Zoom Composer option then you will get several other files and subdirectories
fr: Répertoire ou sera sauvée la Mosaïque. Quand la Mosaïque est terminée, cliquer sur le lien pour l’ouvrir avec l’explorateur Windows. Si vous avez sélectionné Subdiviser la Mosaïque dans la fenêtre Options, les fichiers seront nommés 'Mosaic01x01.jpg, Mosaic01x02.jpg, etc. Si vous avez activé le Rapport Texte ou Page Web, vous aurez également les fichiers 'RapportText.txt'/'Pag Web.html'. Si vous avez sélectionné DeepZoom Composer, vous aurez plusieurs autres fichiers et répertoires

en: This is the list of Images to use as the matrix for the Mosaic. You can create more than one Mosaic at the same time. Use buttons + - X to add/remove/clear the Images List. Each mosaic produced as well as other created files will be saved into a separate directory/subdirectory/file
fr: Liste d’images pour lesquelles vous voulez créer une Mosaïque. Il est possible de créer plusieurs Mosaïques en même temps. Utiliser les boutons + - X pour ajouter / enlever / vider la liste d’images. Chaque Mosaïque et autres fichiers seront sauvés dans des répertoires / sous répertoires séparés

en: This is the status message of the current operation. Error messages are displayed here.
fr: Message du statut de l’opération en cours. Les messages d’erreur sont affichés ici.

en: This list contains the folders defining the Images to use as tiles for the Mosaic. Five folder lists are available: 
    1) The Include Folder will use all folders and subfolders to search for images. 
    2) The Exclude Folders contain images that will never be used (they should be subfolders of the Include list). 
    3) The Required Folders contain images that will always used in every Mosaic. Please add only few images in those folders else the resulting mosaic wont be as nice. 
    4) The Video Folder list should contain AVI Video Files (not supported on Linux/Mac). Please read the User Manual for more information. 
    5) After you save the Tile Images List this last list will show a preview of the Images available as Tiles for the Mosaic. 
    Use the Button Add Folder/Remove Selection to populate these lists or also Drag&Drop to add multiple selections
fr: Cette liste contient les répertoires d’images à utiliser pour la Mosaïque. 5 listes de répertoires peuvent êtres sélectionnées : 
    1) Répertoires Inclus, pour toutes les images à utiliser. 
    2)  Répertoires Exclus, pour les images à ignorer (doivent être des sous répertoires des Inclus). 
    3) Répertoires Requis, pour les images qui doivent toujours être utilisées. Limiter celles-ci au minimum au risque de dégrader la Mosaïque. 
    4) La liste des dossiers vidéos doit contenir des fichiers vidéo AVI (non supporté sous Linux / Mac). Lire le manuel de l'utilisateur pour plus d'informations. 
    5) Images, affiche la liste de toutes les images de la Liste une fois que la Liste a été sauvée. 
    Utiliser le bouton Ajouter Répertoire / Supprimer Répertoire pour définir ces listes, ou faites simplement glisser les dossier dans la fenêtre

en: This text gives you a useful information on the current Images List
fr: Informations utiles sur la Liste d'Images selectionnée

en: Tile | Tiles
fr[0]: Carreau
fr[1]: Carreaux

en: Tile Borders
fr: Contour Carreaux

en: Tile Count: %ld x %ld = %.0lf tiles (approx.)
fr: Nbre de Carreaux: %ld x %ld = %.0lf carreaux (approx)

en: Tile Duplication:
fr: Duplication de Carreaux:

en: Tile Images
fr: Images Carreaux

en: Tile Images List
fr: Liste d’Images pour Carreaux

en: Tile List Load
fr: Chargement Liste de carreaux

en: Tile List Save
fr: Sauvegarde Liste de carreaux

en: Tile Size:
fr: Taille Carreaux:

en: Tile Size: %s = %s
fr: Taille Carreaux: %s = %s

en: Tile Variants:
fr: Variantes de Carreaux:

en: Tile# %d, Analysis Completed %.2f%%, Elapsed Time: %s
fr: Image No.%d, Analyse Effectuée %.2f%%, Temps Ecoulé: %s

en: Tile: %s...
fr: Carreau: %s...

en: Tiles from Video/Movies
fr: Carreaux à partir de Film/Vidéo

en: To create better mosaics you can allow variations of your tiles. For example a Tile may fit better if it is rotated than it's original version
fr: Pour améliorer la qualité de la Mosaïque, vous pouvez autoriser certaines variations pour les Carreaux. Par exemple une fois pivotée, une image peut mieux correspondre au détails de l’image de référence

en: Too many Errors
fr: Trop d'erreurs

en: Top:
fr: Haut:

en: Unable to Create the Video
fr: Création Video impossible

en: Unable to open file '%s'
fr: Ouverture du fichier '%s' impossible

en: Unable to open the User Guide '%s'. Please install the Acrobat PDF Reader or a compatible PDF Reader!
fr: Impossible d’ouvrir le Guide Utilisateur '%s'. Merci d’installer le Lecteur PDF d’Acrobat ou un lecteur compatible!

en: Unable to read frame nr.%d. Error %d
fr: Lecture de l'image numéro %d impossible . Erreur %d

en: Unable to read the video
fr: Lecture Video impossible

en: Unable to save file '%s'
fr: Sauvegarde fichier impossible '%s'

en: Use All Images
fr: Utiliser toutes les images

en: Use All Images in the Tile List:
fr: Utiliser tous les carreaux:

en: Use every image from the Tile List at least once even if this will reduce the Mosaic Quality
fr: Force l'utilisation de toutes les images de la collection, cela réduit généralement la qualité de la mosaïque

en: Use same tile up to:
fr: Duplication:

en: Use these parameters to specify if your tiles are going to be used more than once in the overall mosaic. Allowing this will create better looking Mosaics
fr: Ces paramètres vous permettent de définir si vos Carreaux peuvent être utilisés plus d’une fois dans la même Mosaïque. La duplication permet d’améliorer la qualité de la Mosaïque.

en: Use these parameters to specify the size of your Mosaic and the size of every Tile
fr: Ces paramètres vous permettent de définir la taille de votre Mosaïque ainsi que celle des Carreaux

en: Use this button to add a new folder to the list of folders above
fr: Bouton à utiliser pour ajouter des répertoires à la liste ci dessus

en: Use this button to add an Image to the list of Images
fr: Permet d’ajouter une image à la liste des Images de Référence

en: Use this button to clear the list of Folders and Images currently loaded.
fr: Bouton à utiliser pour éffacer la liste de répertoires ci dessus

en: Use this button to extract thousands of Tiles from your preferred video/movie files.
fr: Bouton à utiliser pour extraire des milliers d'images de votre Film/Vidéo préféré.

en: Use this button to load an existing list of images
fr: Bouton à utiliser pour ouvrir une  liste d'images existante

en: Use this button to remove all images from the list
fr: Supprime toutes les images de la liste des Images de Référence

en: Use this button to remove the currently displayed Image from the list
fr: Supprime l’image affichée de la liste des Images de Référence

en: Use this button to remove the currently selected items in the list of folders
fr: Bouton à utiliser pour supprimer des répertoires de la liste ci dessus

en: Use this button to save your list of images
fr: Bouton à utiliser pour sauvegarder la liste d'images

en: Use this button to save your list of images in a new File
fr: Bouton à utiliser pour sauvegarder la liste d'images dans un nouveau fichier

en: Use this button to set the advanced parameters for the Mosaic creation
fr: Ouvre la fenêtre de sélection des Options Avancées de création de la Mosaïque

en: Use this list to select one of the predefined Mosaic templates or one of the Settings that you saved previously.
fr: Sélectionnez dans cette liste un jeu de paramètres prédéfini, ou sauvé lors d’une Mosaïque précédente.

en: User Interface
fr: Interface Utilisateur

en: Using Mask File
fr: Utilisation d'un Masque

en: Value
fr:  Valeur

en: Version %s - Tile Aspect Ratio %d:%d
fr: Version %s - Proportion Carreau %d:%d

en: Very High Detail
fr: Détail très Haut

en: Very High Quality
fr: Haute qualité

en: Very Low Detail
fr: Détail très Bas

en: Video Files
fr: Fichiers Vidéo

en: Video Folders (These folders contain videos to use as tiles)
fr: Répertoires Vidéo (Ces répertoires contiennent des Vidéos à utiliser comme carreaux)

en: Video Frame Rate
fr: Fréquence Vidéo

en: Video Frames
fr: Images Vidéo

en: Video HD 1080p
fr: Vidéo HD 1080p

en: Video HD 720p
fr: Vidéo HD 720p

en: Video Mosaic
fr: Mosaïque Vidéo

en: Video SD 480p
fr: Vidéo SD 480p

en: Video Threshold
fr: Seuil de Similarité

en: Video is not supported on Mac OS X or Linux
fr: Vidéo non supporté sur Mac OSX et Linux

en: VideoMosaic
fr: Mosaïque Vidéo

en: VideoMosaic (Compressed)
fr: Mosaïque Vidéo (compressée)

en: VideoMosaic (Uncompressed)
fr: MosaïqueVidéo (non compressée)

en: Weaker
fr: Plus Faible

en: What are you waiting for? Create your first mosaic!
fr: N’attendez plus ! Créez votre première Mosaïque !

en: When two consecutive Frames differ by a value greater than this threshold then a new VideoClip will be extracted. Lower values will extract more (and shorter) VideoClips. Higher values will extract less (and longer VideoClips). Suggested values between 50 and 5000.
fr: Quand la différence entre deux images consécutives est supérieure à cette valeur, un nouveau clip vidéo sera créé. Une valeur faible extraira plus de clips plus courts. Une valeur plus élevée, extraira des clips plus longs en plus petit nombre. Valeur suggérée entre 50 et 5000.

en: When two consecutive Frames differ by a value lower than the '%s' then they are considered as Static Frames. When there are more than '%s' consecutive Frames then those are considered as a Static VideoClip, normally uninteresting for VideoMosaics. Enable option '%s' to extract the Static Video Clips.
fr: Quand la différence entre deux images consécutives est inférieure au  '%s' celles ci sont considérées comme statiques. Quand il y a plus d'images statiques que dans '%s', le clip est considéré comme statique, normalement sans intérêt pour la Mosaïque Vidéo. Ajuster le paramètre '%s' pour extraire les clips statiques.

en: White
fr: Blanc

en: Width
fr: Largeur

en: Width:
fr: Largeur:

en: Will set the Length of the final VideoMosaic in Frames. Usually each second contains between 25 and 30 Frames, so for a 10 seconds VideoMosaic you need like 300 Frames. This value can be an absolute value or a value relative to the Frames of the Video tiles used in the Mosaic multiplied by an optional number. For example 'MAX*3' means that if the longest VideoTile has 100 Frames then the overall VideoMosaic will have 300 Frames. 'MIN' is the shortest VideoTile in the Mosaic and 'AVG' is the average length of the VideoTiles in the Mosaic.
fr: Détermine la longueur de la Mosaïque Vidéo en nombre d’images. Normalement une seconde contient 25 ou 30 images, donc 10 secondes correspond à 250/300 images. Cette valeur peut être absolue, ou proportionnelle au nombre d’images des Carreaux Vidéo utilisés. ‘MAX*3’ par exemple signifie le nombre d’image du Carreau Vidéo le plus long multiplié par 3. ‘MIN’ représente le nombre d’images du Carreau Vidéo le plus court et ‘AVG’ le nombre d’images moyen des Carreaux Vidéo utilisés.

en: With this parameter it is possible to modify the 'Image Detail' parameter available in More Options. When setting a value other than -1 then you force the priority of the Medium Details to this value. Use a value different than -1 only after you mastered the attitude of the 'Image Detail' parameter. Possible values are -1 or from 0 to 100.
fr: Permet de Modifier le Paramètre de ‘Détail Image’ disponible dans les Options. Une valeur autre que -1 force la priorité aux Détails Moyens. N’utiliser une valeur autre que -1 que lorsque que vous avez assimilé la signification du paramètre de ‘Détail Image’. Valeurs possible -1 ou 0 a 100.

en: Yellow
fr: Jaune

en: You are ready to create a mosaic using this List of %ld images/videos. You can go back to the Main Window
fr: Vous êtes prêt à créer une Mosaïque avec cette Liste de %ld images. Retournez à la fenêtre principale

en: You cannot add/remove images directly
fr: Il n’est pas possible d’ajouter ou enlever des images individuellement

en: You did not Analyze the Folders. Are you sure you want to continue without Analyzing?
fr: Les Répertoires n’ont pas été Analysés. Etes vous sur de vouloir continuer sans finir ?

en: You did not saved the Images List. Are you sure to continue without saving?
fr: Vous n’avez pas sauvé la Liste d'Images. Etes vous sur de vouloir continuer sans sauvegarder ?

en: You have created %ld Mosaic since %s! | You have created %ld Mosaics since %s!
fr[0]: Vous avez créé  %ld Mosaïque depuis %s!
fr[1]: Vous avez créé  %ld Mosaïques depuis %s!

en: You must restart AndreaMosaic for this change to take effect.
fr: Vous devez redémarrer AndreaMosaic pour que cette modification prenne effet.

en: You need to specify what images to use as tiles for your mosaic. Here you can add the folders containing all the images you want use
fr: Vous devez définir les images à utiliser comme carreaux. Ici vous pouvez sélectionner les répertoires qui contiennent ces images

en: You will be asked for a Video file (avi,divx,mov,etc) to analyze. If you get any error message then please install the 'VfW video codecs' used by your Video. A good collection of codecs is freely available at the web site %s. You need to install ONLY the 'VfW video codecs', not the full package.
fr: Le nom d’un fichier Vidéo à analyser vous sera demandé (avi, divx, mov, etc). Si vous recevez un message d’erreur, installer le Codec "VfW" nécessaire pour votre Vidéo, de nombreux Codecs sont disponibles sur le site %s. Vous avez SEULEMENT besoin des codecs "VfW", pas de la totalité du pack.

en: Your Images List was created using an older version, it needs to be upgraded. When the process is complete you will be asked to save the upgraded List. Do you want to continue?
fr: Votre Liste d'Images a été créée avec une ancienne version. Elle doit être mise à jour. Une fois la mise à jour terminée il vous sera demande de la sauver. Voulez vous continuer ?

en: Your List has %ld video clips with over %ld frames each.
fr: Liste de %ld clips vidéo avec  %ld images chacun.

en: feet
fr: Pied

en: inch
fr: pouce

en: meter
fr: mètre

en: no
fr: non

en: no duplicates
fr: Pas de Dupli

en: or by email
fr: ou par Email

en: tiles
fr: carreaux

en: tiles x row
fr: carreaux x rangée

en: unlimited
fr: Pas de limite

en: unlimited times
fr: Illimité

en: www x hhh "
fr: LLL x hhh "

en: yes
fr: oui
